Nasz hufiec na Zlocie ZHP 2018

W sierpniu tego roku, na pięknej Wyspie Sobieszewskiej odbył się długo wyczekiwany przez wszystkich harcerzy zlot ZHP, który miał za zadanie uczcić stulecie Związku Harcerstwa Polskiego oraz stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wyspę zamieszkiwało ponad 12 tys. harcerzy, a w tym również reprezentacja z naszego hufca. Udało nam się stworzyć drużynę składającą się z 30 osób, a pośród niej znaleźli się harcerze z drużyn z Golubia-Dobrzynia, Gałczewa, Nowej Wsi, Zbójna oraz Radomina. Na czele gniazda kujawsko-pomorskiego, którego liczyło blisko 800 harcerzy stał hm. Szymon Wiśniewski – komendant gniazda, a osobą odpowiedzialną za program była
pwd. Dominika Sicińska. Opiekunami golubskich grup byli natomiast phm. Mariusz Fydryszewski,
phm. Bogusław Bogucki oraz pwd. Paula Marszałkowska. Każdego dnia harcerze uczestniczyli w jednym spośród siedmiu modułów: cywilizacja, służba, natura, rozwój, dziedzictwo, źródło i kalejdoskop. W ramach tego mogli zwiedzić m.in Muzeum II Wojny Światowej, Westerplatte czy Muzeum Bursztynu. Cały czas mieli przyjemność odkrywać piękne tereny Gdańska i okolic. Nasi zlotowicze wzięli również udział w wycieczce do Owidza, Malborka oraz Sztutowa. Część zajęć prowadzona była natomiast na terenie miasteczka zlotowego. Harcerze pogłębiali swoją wiedzę na temat cywilizacji, uczyli się spędzać czas w zgodzie z naturą oraz wiele innych. W ramach modułu źródło część patroli wzięła udział w zajęciach z ratownikami na plaży czy spływie kajakowym, a inni postawili żagle i wyruszyli w rejs. Podczas zabawy uczestnicy nie zapomnieli także o służbie. Nasi dzielni harcerze pomagali w uporządkowaniu pobliskich lasów oraz przygotowaniu kojców do schroniska. Wieczorami natomiast każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie biorąc udział w zajęciach na rynku programowym. Ci bardziej rozśpiewani wybierali karaoke czy koncerty, inni woleli usiąść wygodnie na leżaku i oglądać film pod gwiazdami, a jeszcze inni stawiali na aktywność fizyczną i brali udział w zajęciach z zumby, siatkówki balonowej itp. Do wyboru były różnorodne formy wypoczynku, każdy uczestnik mógł sam wybrać sposób w jaki chce odkrywać uroki miasteczka zlotowego. Harcerze mogli również nauczyć się gotować w warunkach polowych, przygotowując codziennie samodzielne posiłki. W ramach Dnia Regionu druhny i druhowie promowali swoje województwa, powiaty i gminy pokazując najciekawsze miejsca i atrakcje. Zlot dobiegł końca, a my wróciliśmy do domów z pięknymi wspomnieniami, nową energią i chęcią do dalszego działania, bo przecież: „przyszłość zaczyna się dziś, a nie jutro.”

pwd. Paula Marszałkowska
zdjęcia 14 DH „Odkrywcy” im. Mikołaja Kopernika

Ostatnie posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *