Recenzja „Wilk, który nigdy nie śpi”

Książka pt.:”Wilk, który nigdy nie śpi” jest biografią lorda Roberta Stephensona Smytha Baden-Powella napisaną przez Woltera Hansena.

Pierwszy dział opisuje ona życie pierwszego naczelnego skauta świata od jego wczesnych lat. Opisani są rodzice, rodzeństwo, miejsce zamieszkania. Lord żył zawsze na wysokim poziomie, więc najważniejszym momenten jego młodych lat były odwiedziny w biednej dzielnicy, gdzie ludzie umierali z głodu.  Był to pierwszy raz kiedy młody Baden-Powell postanowił zmienić świat.  Tam również nauczył się terenoznawstwa, jednak to rozwinął bardziej podczas nauki w szkole wojskowej. Kończąc tą szkołę miał najlepsze wyniki i od razu został podporucznikiem. Wyruszył na swoją pierwszą misję, a tam już jako porucznik stworzył system małych grup stosowany do dziś. BP chciał zaprzestać rozlewu krwi podczas wojen, dlatego postanowił szkolić zawodowców- szpiegów- zwanych później skautami. Wprowadził również w wojsku obowiązkowe szkolenie z pierwszej pomocy, opracował znaki patrolowe, szkolił z zakresu węzłów. Lord podczas wojny w Afryce nauczał  również młodych chłopców, którzy roznosili ważne korespondencje. Dla upamiętnienia tego uczynu wydrukowano nawet serię znaczków pocztowych z jego podobizną.

W kolejnym dziale opisany jest proces powstawania scoutingu. Pomysły na hasło, lilijkę, przyrzeczenie, prawo, cel, metodykę, itp. Przeczytać możemy o pierwszym obozie w 1907r, wielkiej miłości do znacznie młodszej Olive i pierwszym Jamboree. Rozdział kończą dwa listy pożegnalne do scoutek i scoutów od BP. Na ostatnich kartach lektury zostały przeniesione metody wychowawcze Ste do naszych czasów i porównane z nimi.

Uważam, że tę książkę powinen przeczytać każdy skaut. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, pozwala wczuć się w emocje bohaterów oraz w dane sytuacje. Po przeczytaniu tej biografii- poznaniu korzeni skautingu- chętnie polecam ją każdemu.

Julia Jagielska

Ostatnie posty