W Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się uroczystości związane ze 100-leciem harcerstwa i jubileuszem Związku Harcerstwa Polskiego w mieście. Z tej okazji harcerze przygotowali konferencje popularnonaukową oraz wystawę pamiątek. Ponadto do Golubia-Dobrzynia przyjechali skauci z Torunia, Brodnicy, Nowego Miasta Lubawskiego i Bytowa.
W tym roku obchodzona jest 100-letnia rocznica przetłumaczenie przez Andrzeja Małkowskiego książki Roberta Baden Powella „Skauting for Boys” („Skauting dla chłopców”). Rok 1910 uważa się za początek harcerstwa w Polsce. Z tej okazji w całym kraju organizowane są uroczystości poświęcone ZHP. Podobną inicjatywę postanowili zorganizować golubsko-dobrzyńscy skauci.
– Pierwsze drużyny harcerskie w naszym mieście powstały w 1918 i 1921 roku. Harcerstwo bujnie rozwijało się okresie międzywojennym i krótko po II wojnie światowej. Na nowo, ZHP zaczął działać po 1956 roku – opowiadał w czasie konferencji Szymon Wiśniewski, komendant Środowiskowego Szczepu Harcerskiego im. Fryderyka Chopina w Golubiu-Dobrzyniu.
na konferencji można było usłyszenie tylko o historii ZHP w mieście ale również o początkach harcerstwa w kraju, roli drużynowego – nauczyciela i o tym jak dziś wygląda ZHP.
Harcerze z Golubia-Dobrzynia wyróżnili i podziękowali dawnym druhnom i druhom, którzy kiedyś działali w ZHP w Golubiu-Dobrzyniu i okolicach. Kilkunastu harcerzy – instruktorów otrzymało pamiątkowe dyplomy. Niektórzy z nich przyjechali aż z poza miasta. Zapowiedzieli, że już wkrótce zawiążą krąg seniora ZHP i będą służyć swoją radą młodszym skautom.
– Cieszę się, że dawni instruktorzy chcą nam pomagać. Mam nadzieję, że dzięki ich doświadczeniu uda nam się stworzyć w Golubiu-Dobrzyniu Hufiec ZHP – mówi Szymon Wiśniewski. – Na spotkanie przyjechało kilku dyrektorów szkół z powiatu. W najbliższym czasie ma powstać drużyna harcerska w gimnazjum w Nowej Wsi. Liczymy, że dzięki tej inicjatywie wkrótce podobne drużyny powstaną w Radominie i Kowalewie Pomorskim. To pomoże nam stworzyć hufiec.
Do Golubia-Dobrzynia przyjechali także przedstawiciele władz chorągwi kujawsko-pomorskiej ZHP – harcmistrz Maciej Sas oraz hufca w Brodnicy harcmistrz Maciej Ruciński. Za służbę harcerzom podziękował także burmistrz Golubia-Dobrzynia Roman Tasarz. Co ciekawe latem odwiedził naszych skautów na obozie w Bachotku.
Harcerze przygotowali również wystawę pamiątek. Można na niej zobaczyć stare zdjęcia z okresu międzywojennego oraz fotografie ukazujące druhny i druhów z lat 70 i 80-tych XX wieku. Oprócz tego można podziwiać stare mundury, kroniki, liczne dokumenty. Druhowie rozstawili także stary namiot.
Oprócz konferencji i wystawy w Golubiu-Dobrzyniu odbył się biwak. Jednym z jego elementów była miejska gra. Harcerze w sobotę musieli wykonać szereg zadań. Trasa biegu liczyła kilkanaście kilometrów. Druhny i druhowie byli między innymi na zamku, Rynku w Golubiu, komendzie policji, strzelnicy Lok i wielu innych punktach.
W niedzielę odbył się uroczysty apel, naktórym wręczono nagrody oraz msza święta w dobrzyńskim kościele.
dobry poczatek