W dniach 18-20.06.2014 r. w Szkole Podstawowej w Kowalewie Pomorskim zorganizowany został biwak zuchowy „Wioska Smerfów”. W biwaku udział wzięły gromady zuchowe działające na terenie Hufca Golub-Dobrzyń – „Pogromcy Gargamela” z Kowalewa Pomorskiego i „Piorunki” z Golubia-Dobrzynia.
Nazwa biwaku związana była ze sprawnością „Smerf”, którą docelowo zuchy miały zdobyć. Wybór nie był przypadkowy, ponieważ ta sprawność właśnie pozwala dostrzec różnice międzyludzkie na przykładzie Smerfów, uczy szacunku, tolerancji i z pewnością integruje.
Cykl sprawności zespołowej realizowany był w ciągu całego biwaku. W jego ramach realizowane były różne formy pracy m.in. gawęda, zabawa tematyczna (zabawa w „coś” lub w „kogoś”), gry i ćwiczenia, majsterka, piosenki i pląsy, gra terenowa, zuchowy zwiad, obrzędy i tajemnice.
„Pogromcy Gargamela” oraz „Piorunki” zapoznały się z obrzędowością oraz zwyczajami smerfów. Nadały sobie smerfne imię, charakteryzujące jego cechy szczególne i charakter. Zuchy w ten sposób ukazały, że każdy ma własne zainteresowania, że jest wyjątkowy i choć różnią się od siebie osobowością, jednak akceptują się, tworząc zgodną „rodzinę” jak w wiosce smerfów.
Na smerfnym dziedzińcu odbyło się obrzędowe świeczkowisko, przypominające formą tradycyjne ognisko, którego motywem przewodnim była „przyjaźń”.
Zuchy uczestniczyły również w mszy św. oraz szły w procesji z okazji „Bożego Ciała”, uznając to za swój obowiązek, ponieważ „Zuch kocha Boga i Polskę”.
Podczas biwaku „Piorunki” złożyły „Obietnicę Zuchową”.
Wszystkie zuchy brały udział w grze terenowej, podczas której musiały zdobyć zaproszenie na przyjęcie urodzinowe złego czarownika Gargamela.
Z tym zaproszeniem uczestnicy biwaku udali się na urodziny do Gargamela, na którym było ognisko z kiełbaskami, pląsy, zabawy i śpiewy.
Zorganizowane zostały również zajęcia plastyczne, na których zuchy wykonały „smerfową czapkę” techniką origami oraz swój „smerfny portret”.
Zuchy podczas biwaku przeżyły niesamowitą przygodę, stymulując wyobraźnię i pobudzając do twórczego myślenia. Mogły swobodnie bawić się ze swoimi rówieśnikami, wykazywały się własną inicjatywą i samodzielnością. Podpierając się przykładami smerfowych bohaterów, które postępują zgodnie z „Prawem Zucha”- przypominały sobie jak je przestrzegać.
Biwak zakończył się apelem, na którym wręczone zostały w pełni zasłużone sprawności oraz pamiątkowe smerfiki i plakietki.
Dziękuję za wsparcie w organizacji biwaku: dh Patrycji Joszko, dh Szymonowi Beygrowi, dh Patrycji Wierzbowskiej oraz opiekunom: p. Małgorzacie Grajek i p. Marzenie Okafor.
CZUWAJ !
dh Ilona Plewa