„Harcerstwo – w imię pamięci…” tak nazwana została inicjatywa Hufca ZHP Golub-Dobrzyń, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie oraz Wąbrzeskiego Domu Kultury. Spotkanie z historią, które odbyło się 22 maja w Wąbrzeźnie, zostało poświęcone wspomnieniom związanym z harcerstwem.
O historii i współczesności harcerstwa w Wąbrzeźnie opowiadali na specjalnej konferencji: były Hufca ZHP Wąbrzeźno – hm. Alfred Kuffel, komendant Hufca ZHP Golub-Dobrzyń – phm. Szymon Wiśniewski oraz komendant Hufca ZHP Toruń – hm. Artur Majerowski. Po zakończeniu prelekcji dyrektor Wąbrzeskiego Domu Kultury Gizela Pijar oraz komendantka Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP hm. Lucyna Andrysiak wręczyły statuetki byłym komendantom Hufca ZHP Wąbrzeźno tj. hm. Alfredowi Kufflowi, hm. Izydorowi Żółkowskiemu, hm. Wojciechowi Paradowskiemu, hm. Ewie Lewandowskiej.
Następnie otwarta została wystawa, na której można było podziwiać pamiątki harcerskie tj. zdjęcia, stroje, odznaczenia i wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z harcerstwem. Nie lada atrakcją dla najmłodszych zuchów był rozstawiony namiot, do którego każdy mały harcerz mógł wejść. Na miłe zakończenie popołudnia wszyscy harcerze zebrali się wokół symbolicznego „ognia”, przy którym nie zabrakło piosenek, pląsów i zabaw. Wystawa harcerska będzie czynna w Wąbrzeskim Domu Kultury do końca czerwca.
W sobotę, 25 maja, w Wąbrzeskim Domu Kultury odbył się I Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej o „Wąbrzeską lilijkę”. Współorganizatorem imprezy był Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń Patronat honorowy nad festiwalem objął burmistrz Wąbrzeźna, Leszek Kawski. Natomiast patronat medialny objęły Gazeta Pomorska, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA i Miejska Telewizja Kablowa.
Tego dnia na wąbrzeskiej scenie zaprezentowało się ok. 130 zuchów, harcerzy i wędrowników, którzy najczęściej przy akompaniamencie gitary prezentowali swoje umiejętności wokalne. W ich wykonaniu można było usłyszeć m.in. „Szarą lilijkę”, „Stokrotkę”, „Harcerską dolę” i wiele innych niezapomnianych piosenek harcerskich. Festiwal prowadził pwd. Mariusz Fydryszewski.
Laureaci I Wojewódzkiego Festiwalu o „Wąbrzeską lilijkę” otrzymali nagrody, dyplomy i statuetki przedstawiające harcerską lilijkę. Na zakończenie festiwalu dyrektor WDK, Gizela Pijar podziękowała jurorom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia kulturalnego wręczając najnowszą publikację Pawła Beckera „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”. Festiwal nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie urzędu miasta w Wąbrzeźnie i przychylność Wąbrzeskiego Domu Kultury. Okolicznościowe statuetki zostały wykonane przez podopiecznych warsztatów Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie. Serdecznie dziękujemy za wsparcie naszej inicjatywy.
Prezentacje młodych artystów oceniane były przez jury w składzie: Ireneusz Topolewski, Alfred Kuffel, Dorota Otremba, które postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujących solistów i zespoły:
ZUCHY
Wyróżnienie:
Maciej Czarnecki – Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
„Leśne ludki”- Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
HARCERZE i WĘDROWNICY
I MIEJSCE – Drużyna „Poszukiwaczy” – Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
II MIEJSCE – Wiktoria Paczkowska, Martyna Karczewska
III MIEJSCE – Zespół „Lizard” (113 GDDH „Bractwo Zwinnej Jaszczurki”) – Golub-Dobrzyń
III MIEJSCE – 18 GDDH „Burza” im. Jana Bytnara „Rudego” – Golub-Dobrzyń
Wyróżnienie:
Magdalena Szkołyk, Wąbrzeźno
Zdjęcia w galerii
Informacje o konferencji i festiwalu można znaleźć również na stronie www.regiony.zhp.pl